“Als je denkt dat je als helpende alleen ondersteunt bij het wassen en aankleden, dan heb je het mis”, zegt de 32-jarige Zwanet Grozema-Schenkel. Ze werkt inmiddels al zeven jaar met veel plezier als helpende bij Oosterlengte. “Het werk heeft zoveel meer betekenis. Niet alleen voor de bewoners, ook voor jezelf.”
Zwanet werkt binnen de Akkerheem in Bellingwolde, een kleinschalige woonzorglocatie met vier afdelingen van elk acht bewoners. “Ik zeg altijd: ik kom als helpende op bezoek bij de bewoner thuis. Hun kamer is hun eigen huis. Daar leven ze zoals ze dat zelf willen en voor zover dat mogelijk is bij hun zorgvraag. Samen bespreken we wat er op dat moment nodig is. Soms is dat persoonlijke verzorging, maar vaak is er behoefte aan meer. Helpen is zoveel meer dan wassen, aankleden en het aantrekken van steunkousen.”
Elke dag betekenisvol werk
Juist omdat haar werk verder gaat dan de persoonlijke verzorging, haalt Zwanet er veel voldoening uit. “Ik vind het fijn om te mogen bijdragen aan een mooie dag. Zo is er een bewoonster die altijd op haar kamer zit. Ik weet dat ze echt geniet van een kop warme chocolademelk met slagroom. Dus dat neem ik soms mee als ik langsga. Haar stralende gezicht is onbetaalbaar. Als helpende zorg je daarmee ook voor een stukje kwaliteit van leven. De vorm daarvan is voor elke bewoner anders. Soms is het een praatje, een knuffel, een handmassage, of gewoon even samen zitten. Dat maakt mijn werk bijzonder.”
Dagen vol afwisseling
Een ochtenddienst begint voor Zwanet om acht uur. “We ontbijten samen, drinken later op de ochtend koffie en doen een activiteit. Alles gaat op het tempo van de bewoner.” Tijdens een middag- en avonddienst draait het volgens Zwanet om samen koken, eten en ontspannen.
“Soms doen we een wandeling, of een huishoudelijke activiteit. Een bewoonster met dementie vindt bijvoorbeeld het schoonmaken van haar kamer heel fijn. Dat doen we dan samen. Dat geeft haar een goed gevoel. Bewoners helpen ook mee met koken, zoals aardappels schillen.” Lachend zegt ze: “Ja, je kunt inderdaad zeggen dat het hier voelt als mijn tweede gezin.”
Voor wie is dit werk geschikt?
“In de functie van helpende gaat het om verbinden. Je moet kunnen aanvoelen wat iemand nodig heeft. Daarnaast zijn zelfstandig werken én samenwerken belangrijk. Het werk kan pittig zijn, je ziet mensen kwetsbaarder worden, maar de voldoening is groot. Als je graag contact maakt, goed kunt observeren en mensen een fijne dag wilt bezorgen, is dit werk echt iets voor jou.”
Zwanet volgt momenteel de opleiding tot Helpende Plus. Daarmee mag ze straks ook medicatie geven en wondzorg bieden. “Daarmee kan ik voor mijn gevoel nog meer voor de bewoners betekenen. Overigens leer ik ook van het samenwerken met mijn collega’s. We hebben allemaal verschillende leeftijden en achtergronden. Dat is leuk en leerzaam!”
Kom eens meelopen!
Dat de bewoners altijd blij zijn als ze er weer is, maakt haar werk extra betekenisvol. “Alleen daarom al ga ik met plezier naar mijn werk. Wil je zelf ervaren hoe het is om hier te werken als helpende? Kom eens meelopen, dan zie en voel je direct wat ik bedoel.”